Velikost textu:   A    A    A

Reminiscenční místnost a vitríny vzpomínek v domově pro seniory

V domově důchodců Bystřany pracujeme se vzpomínkami poměrně intenzívně. Zpracováváme a evidujeme životní příběhy klientů, společně se seniory vytváříme vzpomínkové kufry či vzpomínková alba metodou scrapbook, u jejichž výroby se společně vracíme do říše vzpomínek.
V článku z dubna 2013 pod názvem „Reminiscenční terapie v domově pro seniory“ jsme vyzdvihovali důležitost uchovávání vzpomínek a práce s nimi. Zvláště v seniorském věku se lidé vracejí do starých časů, kde se cítí dobře a bezpečně. Zmiňovali jsme se o úloze reminiscenční terapie, která pro aktivizaci seniorů využívá vzpomínek a životních příběhů. To, že klienti domova s pomocí terapeuta jednotlivě nebo ve skupině sdílejí své vzpomínky a zkušenosti, jim přináší radost a pohodu. V domově důchodců Bystřany pracujeme se vzpomínkami poměrně intenzívně. Zpracováváme a evidujeme životní příběhy klientů, společně se seniory vytváříme vzpomínkové kufry či vzpomínková alba metodou scrapbook, u jejichž výroby se společně vracíme do říše vzpomínek. Klienti se ke svým dílům rádi vracejí a s nostalgií prohlížejí krásná alba či kufříky.
V roce 2010 byla v prvním podlaží našeho domova vystavěna speciální reminiscenční místnost. Je to útulný obýváček, do kterého když vstoupíte, ocitnete se rázem v úplně jiném světě a v jiné době. Dýchne na Vás atmosféra starých časů, rázem se ocitáte v dětství ve světničce své babičky nebo dědečka. K vidění je tu stará kredenc s kouzelnými starožitnými soupravami na čaj nebo kávu, dřevěná lavice s polstrováním, pohodlná křesílka a drobné doplňky, dekorace a obrázky připomínající staré časy. Dominantu reminiscenční místnosti tvoří veliký masívní stůl s mnoha židlemi, u kterého naši senioři společně s geriopracovníky vzpomínají. Častými tématy pro společné povídání je život na vesnici, vzpomínky na dětství, školu, nebo zaměstnání, také na válku a způsob života. Reminiscenční místnost slouží také k pravidelným bohoslužbám nebo k oficiálnímu přivítání nově příchozích klientů.
V přízemí a čtvrtém podlaží domova jsou k vidění tzv. reminiscenční vitríny. Jsou to prosklené nebo mřížované poličky, v nichž máme vystavené předměty, které připomínají dřívější život našich seniorů. Můžeme zde spatřit starožitný porcelán, kávové mlýnky, čajové soupravy, koflíky, kovové dózy na meltu, cukřenky a staré lžičky. Před půl byly k vidění starší předměty spojené s plesovou sezonou. Vitrína se stala nezaměnitelnou sbírkou kabelek, psaníček, kloboučků či společenských rukaviček, vlasových ozdob a bižuterie. Zajímavé předměty jsme nashromáždili na téma škola. Mohli jsme se pokochat staršími učebnicemi, vysvědčeními nebo žákovskými knížkami. Každé tři měsíce se paní Kamila Š. postará o výměnu vystavených předmětů. Už se nemůžeme dočkat, jaké poklady uvidíme příště.
Zpracovala Veronika Jakowetzová

Komentáře

Zatím nebyl vložen žádný komentář


Vkládat komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Přihlásit se můžete zde.

PŘISPĚJTE I VY DO PROJEKTU NÁRODNÍ KRONIKA

Přispějte ZDE

Naši blogeři

    Zatím není založený žádný blog. Můžete blogovat zde.
Linky pomoci
 
112 – TÍSŇOVÉ VOLÁNÍ
158 – POLICIE
155 – ZÁCHRANNÁ SLUŽBA
150 – HASIČI
 
800 200 00 – LINKA SENIORŮ